وجود کلرامین در استخر

وجود کلرامین در استخر

مشکلات کلرآمین :

از آنجا که یون کلرامین علاقه به ترکیب با سایر عناصر موجود در آب دارد موجب از بین رفتن باکتری ها می شود . با این شرایط زمانی که آمونیاک در آب موجود است امکان تشکیل کلرآمین ها وجود دارد . هنگامی که کلروآمین تشکیل می شود کلر در حالت ضعیف قرار دارد و در برابر جلبک ها و باکتری ها موثر نخواهد بود.

می تواند از عرق ، ادرار ، برگ و کود ناشی شود . از آنجا که یک شناگر فعال در آب می تواند طی یک ساعت میزان قابل توجهی عرق تولید کند که احتمالا در آن آمونیاک موجود خواهد بود . هنگامی که شما در استخر بوی کلر را حس کردید یا چشمهایتان تحریک شد باید بدانید که کلرامین ها باعث این مسئله است نه مقدار زیادی کلر.

کلر به مراتب کارآمدترین و موثرترین راه برای کنترل جلبکها و باکتریهای استخر است . تنها راه کاهش کلرامین ها ، اضافه کردن کلر و دادن شوک به آب  برای خنثی سازی کلرامین هاست . در این مرحله اضافه کردن کلر ، صرف از بین بردن کلرآمین ها شده در مرحله بعدی کلر مجددا صرف اکسیداسیون باکتری ها و جلبک ها خواهد شد.

شما می توانید ترکیب کلر را در آب خود محاسبه کنید و مقدار کلر آزاد را از کل کلر جدا کنید. این مقدار باید تا حد امکان صفر باشد.

 آیا استخر شما به شدت مورد استفاده قرار می گیرد یا نه ؟

کلرامین می تواند در استخر شما شکل بگیرد . اعمال شوک به صورت هفتگی یا دو هفته ای موثر خواهد بود.

شيمی كلرزنی :

كلر وقتی به آب اضافه می شود با آن تركيب شده و طبق رابطه شيميایی زير توليد اسيد هيپوكلرو و اسيد هيپوكليت می کند .

Cl2+H2o  <————–> Hocl+ Hcl

در مرحله دوم اسيد هيپوكلرو به يون هيدروژن و يون هيپوكلريت يونيزه می شود .

HocL <————->H + OCL

هر دو رابطه فوق دو طرفه است و بستگي كامل به غلظت يون هيدروژن يعنی PH آب دارد .

در PH  حدود 5 و کلر كمتر به صورت مولكولی و در PH حدود 6-5 كل كلر به صورت اسيد هيپوكلرو است . تركيب فوق الذكر به نام كلر آزاد قابل استفاده است .

افزايش كلر آزاد به آب باعث انجام سه واكنش اصلی زير می گردد :

1- تركيب مستقيم كلر با مواد آلی و معدنی

2- اكسيداسيون مواد آلی و معدنی

3- لخته سازی و رسوب تركيبات آلی

اگر قدرت ميكروب كشی اسيدهيپوكلرو 1 در نظر گرفته شود قدرت ميكروب كشی يون هيپوكليت 0.01 است و قدرت ميكروب كشی منوكلروآمين 0.007 و دی كلرو آمين 0.0125 می باشد . لذا براي حصول نتيجه مطلوب گندزدايی با ازدياد PH بايد كلر بيشتری به آب اضافه نمود و به اين علت در كلرزنی توجه به PH امری اجتناب ناپذير است .

09357001380

09353332314

09352122218

تفاوت کلر و کلرامین در استخر چیست ؟

تفاوت اصلی که بین کلرامین و کلر وجود دارد این است که کلر ترکیبی از گاز می باشد که از اتم کلر در هر یک از مولکول ها به وجود آمده است. در حالی که کلرامین یکی از ترکیبات گازی هستند که از مولکول های آمونیاک تشکیل شده اند.

گاز کلر ترکیب شیمیایی خاصی دارد و شما باید بدانید که فرمول شیمیایی کلرامین با تعویض کردن کلر تفاوت دارد. کلر و کلرامین گازهایی می باشند که به طور کلی در ساختار شیمیایی شان دارای اتم کلر خواهند بود.

تفاوت اصلی که بین کلر و کلرامین وجود دارد در این است که کلر ترکیبی از گاز می باشد و از دو اتم کلر در هر مولکول تشکیل گشته است. در حالی که کلرامین یکی از کلاس های ترکیبات گازی به شمار می رود که از مولکول های آمونیاک که با تعویض کلر هماهنگی داشته شکل گرفته است.

شما می توانید میزان کلرامین آب درون استخر را با استفاده از روش های استاندارد کاهش دهید. البته که باید بدانید وجود کلرامین در استخرهای عمومی ضروری است. در این نمونه از استخرها شناگران عرق می کنند و باید برای از بین بردن عرق آنها از کلر استفاده شود.

شما برای اینکه با تفاوت های کلرامین در استخر و کلر آشنایی داشته باشید باید هر دوی آنها را به خوبی بشناسید که آنها را در ادامه به این شرح تعریف می کنیم.

  1. کلر :

کلر ترکیبی از گاز می باشد که رنگ زرد و سبز دارد، همچنین بوی آن تحریک کننده می باشد. از نظر شیمیایی باید بدانید به عنصر شیمیایی که عدد اتمی ۱۷ دارد کلر می گویند. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که واژه کلر به گاز کلر اشاره می کند. گاز کلر قابل اشتعال نمی باشد اما قادر است عملیات سوختن را به خوبی پشتیبانی کند.

بخار گاز به وجود آمده از کلر  سنگین تر از هوای معمولی می باشد. بنابراین ، اگر گاز کلر را درون یک فضای بسته با هوای معمولی قرار دهید، در قسمت زیر آن فضای بسته باقی می ماند. شما می توانید از گاز کلر برای تصفیه آب درون استخرها و آبگرم ها استفاده بهینه ای داشته باشید.

علاوه بر این باید بدانید که از گاز کلر می توانید برای سفید کردن خمیر چوب استفاده نمایید. علاوه بر این بهتر است به خوبی بدانید که از گاز کلر جهت ساخت دیگر مواد شیمیایی استفاده می شود.

 

  1. کلرامین :

کلرامین در استخر یکی از ترکیبات شیمیایی می باشد که فرمول خاصی دارد. ترکیبات شیمیایی این عنصر باید با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا نتیجه مثبتی را برای از بین بردن آمونیاک نشان دهند. آمونیاک به وجود آمده درون آب استخر تنها با استفاده از کلرامین نابود می شود.

جرم مولکولی کلرامین ۵۱.۴۷ گرم می باشد. گاز کلرامین یکی از گازهای بی رنگ است. نقطه ذوب کلرامین به منفی ۶۶ درجه سانتیگراد می رسد  این ویژگی یکی از اصلی ترین ویژگی های آن می باشد. گاز کلرامین قابلیت تبدیل شدن به حالت مایع ناپایدار را دارد.

با این حال بهتر است به خوبی بدانید که استفاده از ترکیب کلر و کلرامین به عنوان یک محلول رقیق آبی به شمار می رود. به همین جهت گاهی اوقات کلرامین می تواند به عنوان ضد عفونی کننده در استخرها هم نیز عمل کند. از آنجا که کلرامین حالت مایع بسیار ناپایدار دارد اندازه گیری میزان جوش دشوارتری نسبت به دیگر مایعات خواهد داشت.